تکنیک طوفان فکری میتسوبیشی

هی رفیق حالا که تکنیک طوفان فکری میتسوبیشی رو برای پیدا کردن ایده هات انتخاب کردی با من پیش برو تا به ایده هات برسی….

یه توضیح کوچیک بهت میدم تا با این روش آشنا بشی

با من پیش بیا ….

میتسو

سادامی آئوکی، از شرکت میتسوبیشی، راهکار ژاپنی خاصی را برای طوفان فکری سنتی سبک غرب ابداع کرد.
روش کلی این تکنیک، به این شکل است که شرکت کنندگان پس از آنکه با مسئله آشنا شدند، به آنها فرصت داده می شود تا ایده هایشان را بر روی کاغذ ثبت کرده و سپس هر یک با صدای بلند ایده هایشان را برای دیگران بخوانند، با این کار افرادی که موفق به ایده یابی نشده بودند، این فرصت را پیدا می کنند تا از طریق ایده دیگران به عنوان محرک ایده، به ارائه نظرات بپردازند. مزیت دیگر این تکنیک جلوگیری از نفوذ و حاکمیت افراد خاص در جلسه است.

2w5mly6hitdxopqdmv59

گام اول:

مسئله را مشخص کنید، به طوریکه کاملاً در مورد مسئله و جزئیات آن به حاضرین توضیح داده شده باشد. این کار می تواند قبل از برگزاری جلسه به اطلاع حاضرین جلسه برسد.

92888825982679877939

گام دوم:

از شرکت کنندگان بخواهید که راه حل هایشان را بر روی کاغذ یا هر چیز دیگر بنویسند. این مرحله ممکن است 15 دقیقه یا بیشتر به طول انجامد.

negaresh fekri

گام سوم:

از شرکت کنندگان بخواهید که به ترتیب ایده هایشان را با صدای بلند بخوانند.

گام چهارم:

اعضایی که در مرحله اول ایده ای ندارند یا تعداد ایده هایشان اندک است می توانند پس از شنیدن ایده های دیگران و خلق ایده های خود، آنها را همراه با ایده های اولیه خود (اگر دارند) بخوانند.

دوازده روش خلاقانه برای طوفان ذهنی

گام پنجم:

در نیم ساعت بعدی یا بیشتر، از شرکت کنندگان بخواهید ایده های خود را به تفصیل برای گروه شرح دهند.

گام ششم:

سرپرست گروه «نقشه ایدهها » را بر روی تابلوی بزرگی رسم کرده و دیدگاههای گروه را به طور دقیق شرح می دهد. این کار موجب می شود که همه اعضاء ایده های ارائه شده، و در بیشتر موارد، روابط بین آنها را با چشم خود مشاهده کرده و دید کلی و جامعی نسبت به مسئله و راه حل های آن به دست آورند.

گام آخر:

پس از ارائه کامل ایده ها و نظرات، ایده ها به صورت رو در رو مورد بحث و ارزیابی قرار می گیرد.

امیدوارم تو یه محفل گروهی و صد در صد خلاقانه بتونید این روش رو پیاده کنید، یادتون نره که یکی از کلیدهای خلاقیت همفکری و کارگروهیه.

موفق باشید.